Filcowanie

filcowanieJedną z popularniejszych technik tworzenia biżuterii jest filcowanie, czyli przygotowanie wełny tak, aby nadać jej właściwy kształt oraz twardość dzięki której biżuterie będzie solidna i właściwie wykonana.
Sam filc jako tkaninę zna już cały świat od wielu lat, jednak nie tak dawno został on również zastosowany do tworzenia różnorodnej biżuterii. Możemy bowiem z filcu tworzyć różnej wielkości kulki, kwiatki, motylki i inne drobiazgi, a następnie łączyć je ze sobą za pomocą igły i nitki oraz różnorodnych koralików, jakie możemy kupić w każdej drogerii czy też w sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii.
Technika tworzenia biżuterii jaką jest filcowanie daje obecnie ogromne możliwości, albowiem wełny występują w różnorodnych kolorach i grubościach, a łącząc je w różnorodne kształty otrzymujemy wspaniałą biżuterię. Istnieje wiele technik filcowania, jedną z nich jest tak zwane filcowanie na mokro które odbywa się poprzez łączenie włókien wełny przy pomocy wody i mydła a następnie przy pomocy filcowania czyli rolowania o chropowatą powierzchnię, aż do uzyskania suchego wytworu z filcu.
Inną techniką jest filcowanie na sucho, które odbywa się poprzez rolowanie wełny w dłoniach bądź na specjalnej powierzchni, oraz formowanie jej za pomocą igieł oraz szablonów dostępnych w gazetach hobbystycznych. Jest wiele sposobów używania techniki tworzenia biżuterii jaką jest filcowanie, a ich właściwe zastosowanie spowoduje że wykonamy wspaniałą biżuterię.