Fusing

fusingChoć fusing to coraz modniejsza technika wytwarzania biżuterii artystycznej, w zrozumieniu, na czym polega, w największym stopniu pomoże nam rozmowa z osobą, która zawodowo zajmuje się wzornictwem artystycznym i dekoracyjnym. Fusing to termin, który kojarzy się przede wszystkim z pracą szklarzy, oryginalna technika polega bowiem na łączeniu ze sobą różnych gatunków szkła dzięki zastosowaniu bardzo wysokich temperatur. W naturalnych warunkach mówimy o rodzajach szkła, które nie mogą funkcjonować jako całość, oddziałując na nie poprzez wysoką temperaturę przyczyniamy się jednak do tego, że scalają się ze sobą zachwycając nas fantastycznymi kształtami i kolorami. Fusing do niedawna wykorzystywany był przede wszystkim podczas tworzenia wazonów, pater, efektownych mydelniczek oraz świeczników, teraz jednak wkracza do świata biżuterii artystycznej i radzi sobie naprawdę znakomicie podbijając serca kolejnych twórców.
W świecie biżuterii fusing wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia broszek i kolczyków, tak, jak miało to miejsce w przypadku wielu innych technik, również tutaj jedynym ograniczeniem dla artysty wydaje się jego wyobraźnia. Oczywiście, fusing nie należy do technik, którymi powinni zainteresować się początkujący twórcy, mówimy bowiem o dość kosztownej metodzie jej wytwarzania. Profesjonaliści zainteresowani łączeniem szkła przyznają jednak, że choć jest to technika skomplikowana i czasochłonna, a niekiedy również wymagająca wielkich pokładów cierpliwości, zaangażowanie przynosi oczekiwane rezultaty.
Największą zaletą omawianej tu techniki wydaje się jej niepowtarzalność. Trudno tu o powielaniu produktów innych twórców, każdy stop szkła posiada bowiem swoje indywidualne cechy. Trudno nie zgodzić się również z tym, że fusing to technika, która pozwala na uzyskanie wyjątkowych prac. Biżuteria jest niepowtarzalna nie tylko z uwagi na swój kształt, ale i na kolorystykę, zmienia się przy tym w zależności od tego, pod jakim kątem pada na nią światło.
Do niedawna fusing był techniką zarezerwowaną dla najbardziej znanych twórców biżuterii artystycznej. I dziś nie każdego stać na akcesoria pozwalające na tworzenie fantazyjnych rozwiązań (szczególnie kosztowny jest piec, w którym stapia się szkło). Coraz częściej mamy jednak do czynienia ze specjalnymi kursami, w czasie których można zapoznać się ze specyfiką tej metody i przekonać się o tym, czy może się ona okazać propozycją przyswajalną i dla nas. Po ukończeniu takiego kursu łatwiej jest podjąć decyzję dotyczącą ewentualnych dalszych inwestycji.