Styl marynarski

styl marynarskiJuż od wielu lat wraz z nastaniem wiosny pojawia się moda na styl marynarski, w strojach kobiecych i męskich zaczynają dominować poziome pasy, a na głowach przedstawicieli obu płci obowiązkowo pojawia się stylowa czapka przypominająca nieco tą, którą posiadają ratownicy. Styl marynarski w modzie nigdy nie utrzymuje się przez cały rok, należy jednak do tych, które cyklicznie powracają. Moda na rozwiązania inspirowane morzem i szeroko rozumianą marynistyką (często pojawiającą się w dość okrojonej postaci) dociera również do świata producentów i odbiorców biżuterii i to zarówno tej w klasycznym ujęciu, jak i biżuterii artystycznej.
Mówiąc o technikach tworzenia biżuterii artystycznej powinniśmy zaznaczyć, że styl marynarski nie jest jedną z nich. Bardziej naturalne wydaje się określenie go mianem sposobu na wykorzystywanie kolejnych technik, styl marynarski to bowiem przede wszystkim oryginalna koncepcja. Innymi słowy, biżuteria utrzymana w stylu marynarskim może być wykonywana z wykorzystaniem różnorodnych technik, na tle innych rozwiązań wyróżnia ją zaś przede wszystkim to, że posiada typowe dla siebie elementy i motywy.
Styl marynarski to przede wszystkim oryginalność, nie powinno dziwić nas więc to, że osoby, które stawiają na biżuterię utrzymaną w tym charakterze nie sięgają jedynie po kojarzące się z morzem motywy (kolczyki w kształcie kolczyk, pierścionki przypominające swoim kształtem ster, łańcuszki wyobrażające sieci rybackie), ale również po egzotyczne dodatki. Marynarze nie kojarzą nam się przecież wyłącznie z Bałtykiem, ale również z wieloma zdecydowanie bardziej odległymi morzami, styl marynarski dopuszcza wiec kolorowe pióra i oryginalne materiały. Biżuteria wykonana z tak nietypowych dodatków, jak choćby pióra może budzić pewne zdziwienie, niewiele ma bowiem wspólnego z tym, co proponowano nam do tej pory. Charakteryzująca ją wyjątkowość jest jednak jednym z jej największych atutów, potwierdza bowiem, że styl marynarski to niepowtarzalne rozwiązanie.